Poměrně lehká túra, bez technických obtíží. Vhodná pro ty, kteří nechtějí stoupat na sedla a vrcholy, přesto by si rádi vychutnali vysokohorské prostředí.
Informace
Popis
Túru můžeme začít u autobusové zastávky Zverovka nebo u hotelu Osobitá. Nejprve půjdeme hodinu po asfaltové silnici na rozcestí Adamcuľa. Roháčka dolina nabízí krásná panorama roháčských štítů a tak se asfalt „dá přežít“. Kdo přijede vlastním autem nebo zájezdovým autobusem může si cestu trošku zkrátit využitím placeného parkoviště při cestě (u parkoviště je také bufet). Na rozcestí pak odbočíme doprava a přejdeme po mostě přes Roháčský potok. Přecházíme na lesní cestu a stoupáme po žluté značce kolem Roháčského vodopádu. Ten se svými 18 metry výšky stojí za zdržení, je dobré využít krátké odbočky k vodopádu a „pokochat se“.
Od vodopádu nás trasa dále vede lesem k rozcestí se žlutou (směr Baníkovské sedlo). Odbočíme doleva po modré turistické značce přes kosodřevinu a po serpentinách vystoupáme ke Čtvrtému (hornímu) Roháčskému plesu (1719m, 1,45 ha). Zde modrá turistická značka končí a my dále pokračujeme po zelené značce, která se připojila od Baníkovského sedla. Nejprve sestupujeme k Třetímu Roháčskému plesu (1 653 m, 0,61 ha), dále k Druhému Roháčskému plesu a poté serpentinami přes práh doliny k Velkému Roháčskému plesu (1562 m, 2,22 ha). Na jeho okraji se nachází pohotovostní srub HZS Zapadné Tatry – sever.
Zde se s Roháčskými plesy rozloučíme. Opustíme ledovcový amfiteátr a sestoupíme do Smutné doliny, kde se k naší zelené značce shora připojí modrá turistická značka ze Smutného sedla. Po ní dále pokračujeme pod úbočím Volovce a Rákoně dolů k Ťatliakovu jezeru (1 370m, 0,28 ha). V jeho blízkosti stála dříve turistická chata a nyní její služby zastupuje bufet bez možnosti ubytování. Naproti chatě přes cestu stojí pomník Jána Ťatliaka – propagátora turistiky po Oravě, po němž je chata pojmenovaná. Zde se již opět nacházíme na asfaltové silnici značené červeně, po které za 1,5 hodiny dojdeme zpět na Zverovku. Komu při monotónním šlapání asfaltu nestačí útěcha v podobě celého hřebene Roháčů za námi, může v sezóně využít možnost zapůjčení koloběžky. Při cestě mineme pomník Alexiusi Demianovi, zakladateli turistiky v Roháčích, s jeho krásným citátem:
„Čo láska vytvořila, to dobrá vôľa nech zachová.“
Trasa
Zverovka (hotel Osobitá - SAD, 1025 m) - po rozc. Adamcuľa (ústí Spálené doliny 1190 m) (1:00) - po Nad Roháčským vodopádem (1:00) - Roháčske plesá (Horní Roháčské pleso - 1719 m) (1:00) - po rozc. Pod Roháčskými plesami (0:30) - po Ťatliakova chata (1360 m) (0:45) - po rozc. Adamcuľa (ústí Spálené doliny) (0:30) - Zverovka (hotel Osobitá - SAD, 1025 m) (1:00).
Celkem 5:45 hod.
Trasou kolem Roháčských ples vede stejnojmenná naučná stezka (od rampy u parkoviště na Zverovce až po třetí Roháčské pleso) s osmi zastaveními.
Zajímavosti
- Poblíž Ťatliakova jezera stála úplně první turistická útulna v Západních Tatrách. Nechal jí postavit roku 1883 Alexius Demian (1837-1901), lesník oravského komposesorátu v Podbieli. Již pozměněná turistická chata v tomto místě poskytovala nocleh až stovce turistů a do základů shořela 28. května 1963. Zůstala po ní jen vedle stojící lyžárna, která po úpravách dnes slouží jako bufet.
- Asfaltová silnice Roháčskou dolinou byla předaná do provozu 7.11.1967. Původně měla sloužit jako dopravní osa pro vybudování nových ubytovacích zařízení v dolině. K tomuto záměru nakonec nedošlo. Dnes tato silnice, u které jsou položené i inženýrské sítě a telefonní kabel, vypadá v divoké krajině už poněkud nepochopitelně. Výše položená parkoviště slouží pouze pro potřeby vozidel ŠL TANAPu a pro skládku kalamitního dřeva.
- U Ťatliakova jezera je v sezóně půjčovna horských koloběžek. Sjet můžete až na Zverovku.
- Na osmi zastaveních lemujících turistickou stezku se turisté mohou dozvědět podrobnosti o flóře a fauně Západných Tater. Hned první tabule naučného chodníku vás informuje o lavinách, další vás upozorní na detaily, kterých byste si možná nepovšimli. Např. na vzácné druhy tatranských květin nebo na živočichy, ke kterým se snadno nepřiblížíte. Nechybí samozřejmě popis vodstva, dozvíte se, co žije nebo roste v těchto jezerech a že voda z nich teče do Černého moře. Panely jsou doplněny fotografiemi z míst, na kterých se právě nacházíte.